حسابداری و حسابرسی
حسابداری و حسابرسی
صفحات وبلاگ
نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/٥/۱٥

شرایط بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور چگونه است؟

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی از تسهیل در شرایط بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور خبر داد و گفت: شرط بازنشستگی در مشاغل سخت پرداخت حق بیمه ۴ درصدی توسط کارفرمایان پس از اتمام کار است.

 

محمد حسین زدا در گفتگو با مهر در مورد اصلاح آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور اظهار داشت: این موضوع در کمیسیون اجتماعی دولت مطرح شده و بزودی طرحی را که برای اولین بار با مشارکت برخی از نمایندگان مجلس تدوین و ارائه کرده ایم تصویب خواهد شد و در این صورت یک سری از مشکلات کارگران کم می شود.

وی درخصوص جزئیات آیین نامه جدید تاکید کرد: براساس آیین نامه قبلی اگر فردی در سال ۱۰ روز غیبت موجه داشت می توانست با ۲۰ سال سابقه و بدون شرط سنی بازنشسته شود اما اگر فردی در سال ۱۱ روز غیبت داشت به خاطر یک روز اضافه باید پنج سال بیشتر کار می کرد تا بازنشست شود به طوری که سنوات وی باید به ۲۵ سال می رسید که تمامی این موارد در آیین نامه جدید اصلاح شده است.

به گفته زدا، مورد دیگری که در آیین نامه قبلی وجود داشته اما اجرا نمی شد استفاده از مهلت دو ساله ای بود که به کارگاه ها برای شرایط سخت و زیان آور محیط داده شده بود که متاسفانه این ماده اجرایی نشد اما در آیین نامه جدید این موضوع مجددا طوری تنظیم شده که باعث می شود کارفرماها بتوانند از فرصت استفاده و در جهت رفع سخت و زیان آور بودن کارگاه خود اقدام نمایند به طور مثال اگر در کارگاهی صدا زیاد است می توان امکاناتی فراهم کرد تا مشکل برطرف و دیگر کار کردن در این مکان جز مشاغل سخت و زیان آور نباشد.

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: البته برخی از کارها سخت و زیان آور است ولی نمی شود برای رفع آن کاری کرد مانند غواصی، کار در معادن تحت الارضی، خطوط برق فشار قوی و غیره.

پرداخت ۴ درصد حق بیمه از سوی کارفرمایان
وی در مورد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور نیز گفت: فردی که بازنشسته می شود کارفرما باید ۴ درصد مستمری را پرداخت کند چون شرایطی را فراهم کرده که یک نفر پیش از موعد بازنشسته شود و تا زمانی که کارفرما نسبت به این کار اقدام نکند سازمان تامین اجتماعی کسی را بازنشسته نمی کند و باید این مبلغ را یکجا پرداخت کند و در قانون نیز این موضوع مطرح شده که تا عدم پرداخت حق بیمه ۴ درصدی حکم بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور صادر نخواهد شد.

زدا در خصوص قانون بازنشستگی ۱۰ ساله گفت: این قانون اجرا می شود و افرادی که ۶۰ سال سن و سابقه کمتر از ۱۰ سال دارند می توانند به شعب تامین اجتماعی مراجعه و مابه التفاوت حق بیمه سالهایی که پرداخت نکردند تا ۱۰ سال را بپردازند و بلافاصله از یک ماه بعد تا ۱۰ روز حقوق دریافت می کنند.

امکان پرداخت قسطی حق بیمه برای بازنشستگی ۱۰ ساله وجود ندارد
وی در مورد پرداخت قسطی ما به التفاوت حق بیمه نیز گفت: نمی توان به صورت قسطی از این افراد حق بیمه را دریافت کرد چون برای دریافت حقوق بلافاصله باید سابقه آنها یکجا محاسبه و مستمری شان پرداخت شود و در صورت پرداخت قسطی باید چند سال منتظر باشند و سپس حقوق بگیرند که این عملا به نفع آنها نیست.

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی گفت: بیمه پردازی افراد مشمول قانون بازنشستگی ۱۰ ساله می تواند ادامه داشته باشد و هرچه تعداد سال ها بیشتر شود تعداد مبلغ حقوقی که دریافت می کنند بیشتر خواهد بود.

به گفته زدا، چنانچه افراد مشمول این قانون با ۱۰ سال سابقه و ۶۰ سال سن بیمه خود را تا ۱۸ سال افزایش دهند می توان به جای ۱۰ روز ۱۸ روز حقوق در ماه دریافت کنند.

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/٥/۱٥

قانون تفسیر ماده ۱۳۳ قانون مالیات های مستقیم ابلاغ شد.

بر اساس این قانون شرکتهای تعاونی تولید روستایی که فعالیت آنها منطبق بر اساسنامه ودر زمره عناوین مذکور در ماده ۸۱ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳/۱۲/۱۳۶۶ باشد از مالیات بر درآمد معافند.

 

رئیس جمهور قانون تفسیر ماده ۱۳۳ قانون مالیات های مستقیم واصلاحات بعدی آن را ابلاغ کرد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، این قانون در جلسه ۱۷/۴/۱۳۹۳ در مجلس تصویب و در تاریخ ۲۵/۴/۱۳۹۳ به تایید شورای نگهبان رسیده بود و رئیس جمهور آنرا در تاریخ ۱۱/۵/۱۳۹۳ به وزارت امور اقتصادی ودارایی ابلاغ کرد.
بر اساس این قانون شرکتهای تعاونی تولید روستایی که فعالیت آنها منطبق بر اساسنامه ودر زمره عناوین مذکور در ماده ۸۱ قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳/۱۲/۱۳۶۶ باشد از مالیات بر درآمد معافند.

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/٥/۱٥

دانلود مجموعه مقالات ارائه شده در نهمین همایش سراسری حسابداری ایران در دانشگاه سیستان و بلوچستان (زاهدان)

برخی مقالات ارائه شده در این همایش:

حرفه گرایی در فضای ناپایدار اقتصادی

تأثیر مذهب در جهانی سازی استانداردهای حسابداری

عدالت اجتماعی در حسابداری

بررسی مؤلفه های مؤثر بر ساختار سرمایه با توجه به تئوری های توازی ایستا و سلسله مراتبی

نگرشی انتقادی به شالودههای پاسخ گویی و اخلاق در تئوری اقتصاد و الگوی غالب حسابداری
بررسی تأثیر تغییرات زمانی ریسک در ارزیابی قدرت پیشبینیکنندگی ریسک بازار توسط سهام رشدی و قیمتی در بورس

بررسی رابطه بین کیفیت افشا و هزینه سرمایه در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

بررسی دیدگاه حسابرسان و مدیران، نسبت به ضرورت انجام حسابرسی عملیاتی

بررسی تأثیر مالکیت عمومی و خصوصی بر کیفیت سود

بررسی تأثیر جهت گیری اخلاقی و تعهد حرفه ای بر رفتار مدیریت سود

ارایه مدلی برای افزایش قابلیت فهم اطلاعات مندرج در صورت های مالی با استفاده از هنرهای تجسمی

دیرینه وتبار حسابداری با تأکید بر دیدگاه میشل فوکو

نقش مخارج تحقیق و توسعه و تصمیمات بودجه بندی سرمایهای در شرکت های با تکنولوژی بالا

کیفیت گزارشگری مالی و کارایی سرمایه گذاری

استانداردهای حسابداری و کیفیت اطلاعات حسابداری

بررسی رابطه اندازه شرکت با بازده و ریسک در بورس اوراق بهادار تهران

تجزیه و تحلیل فرهنگی کاربرد حسابداری مدیریت در ایران

ارزیابی کیفیت خدمات آموزشی تحصیلات تکمیلی حسابداری از دیدگاه دانشجویان دانشگاه های منتخب ایران

مطالعه موردی ارزیابی کیفیت سود(گروه مواد و محصولات دارویی، گروه فلزات اساسی و گروه سیمان، آهک و گچ)

مطالعه رابطه بین کیفیت افشا و مدیریت سود در شرکت های پذیرفته شده در بورس

در بورس B/M و EVA/M بررسی مقایسه ای عملکرد پرتفوهای ایجاد شده با استفاده از نسبت های

مطالعه رابطه میان سرمایهگذاران نهادی و اختلاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام در بورس

بررسی رابطه بین رضایت شغلی و تعهد حرفه ای و سازمانی حسابداران سازمان های دولتی شهرستان زاهدان

رابطه ویژگی های غیرمالی شرکت ها با افشای اطلاعات از طریق اینترنت در شرکت های پذیرفته شده بورس

سنجش میزان مطلوبیت هزینه های قانونی و حسابداری: مطالعه بازار فرابورس ایران

حاکمیت شرکتی، ساختار مالکیت و عملکرد شرکت های پذیرفتهشده در بورس

به کارگیری یک الگوریتم ژنتیک دومرحله ای برای انتخاب پرتفوی بهینه سهام در بورس

و اوراق مرکب اسلامی (با تأکید بر اوراق مشارکت) IPO مقایسه بازدهی

بررسی تأثیر تغییر میزان سهام شناور آزاد بر حجم معاملات

بررسی رابطه سود باقیمانده، ارزش دفتری و جریانهای نقدی عملیاتی با ارزش بازار شرکتهای بورس

مروری بر عوامل مؤثر بر عدم تقارن اطلاعاتی و معیارهای سنجش آن در تحقیقات بازار سرمایه

کاربرد تئوری تصمیم گیری بیز در حسابداری

نقدشوندگی سهام، استراتژی مهم برای افزایش ارزش شرکت

بررسی رابطه جریانهای نقدی سرمایهگذاری و بازده غیر عادی سهام با درنظر گرفتن فرصتهای سرمایهگذاری

بررسی تاریخ آموزش حسابداری ایران در سال های 1300 تا 1330

 

برای دانلود فایل اینجا کلیک کنید

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/٥/۱۳

چکیده

میانگین قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک در اردیبهشت ماه 1393 به 9/104 دلار رسید که نسبت به فروردین ماه، 1/1 درصد افزایش نشان می دهد. طی این دوره میانگین نرخ برابری دلار آمریکا در برابر یورو و ین ژاپن تضعیف و در برابر یوان چین تقویت گردید. میانگین قیمت فروش هر اونس طلا در بازار لندن در اردیبهشت ماه 1393، به 6/1293 دلار رسید که نسبت به فروردین ماه 7/0 درصد کاهش داشت. شاخص بورس کشور در تاریخ 31/2/1393 نسبت به 1/2/1393 به میزان 2608 واحد (51/3 درصد) افزایش پیدا کرد. در طی این ماه معادل 20095 میلیون سهم به ارزش 5/146793 میلیارد ریال در بورس کشور معامله شد. حجم و ارزش معاملات در دوره مذکور نسبت به فروردین‌ماه 1393، به ترتیب به میزان1405/172 و 3/427 درصد افزایش را نشان می‌دهند.

 

الف. نگاهی به تحولات قیمت نفت خام، طلا و ارز در بازارهای بین‌المللی

نفت خام

میانگین قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک در اردیبهشت ماه 1393 به 9/104 دلار رسید که نسبت به فروردین ماه، 1/1 درصد افزایش نشان می دهد.

در 17 روز ابتدایی اردیبهشت ماه 1393 قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک روندی نوسانی و نزولی را طی کرد و سپس روندی نوسانی و صعودی بخود گرفت.

در مجموع قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک از 3/105 دلار در روز اول اردیبهشت ماه به 8/106 دلار در روز 31 اردیبهشت ماه رسید. بدین ترتیب قیمت نفت در انتهای دوره نسبت به ابتدای آن 4/1 درصد افزایش یافت.

قیمت سبد نفتی اوپک در 17 روز ابتدایی اردیبهشت ماه روندی نوسانی و نزولی را طی کرد و از 3/105دلار در روز اول اردیبهشت ماه به 6/103 دلار در روز 17 اردیبهشت ماه رسید.

کاهش فعالیتهای صنعتی چین برای چهارمین ماه متوالی، افزایش تولید روزانه نفت خام امریکا و افزایش ذخایر نفتی این کشور، افت ارزش شاخصهای بورس در بازارهای جهانی و افزایش صادرات نفت عراق از پایانه های جنوبی این کشور از مهمترین عوامل موثر بر کاهش قیمت نفت در برخی روزهای این دوره می باشند.

شایان ذکر است تداوم نگرانی در خصوص بحران اوکراین، بهبود فعالیتهای بخش خصوصی حوزه یورو در سه ماهه اول سال 2014 میلادی، بروز ناآرامی در لیبی و احتمال اختلال در روند تولید نفت این کشور موجب افزایش قیمت نفت در برخی روزهای این دوره گردید.

 

میانگین روزانه قیمت‌های اعلام شده سبد نفتِی اوپک

در اردیبهشت ماه 1393 (21 آوریل تا 21 می 2014 میلادی)

 

 

 

 

 

 

 

طی روزهای 18 تا 31 اردیبهشت ماه قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک روندی نوسانی و صعودی را طی کرد و از 9/103 دلار در روز 18 اردیبهشت ماه به 8/106 دلار در آخرین روز اردیبهشت ماه رسید.

افزایش تنشها میان روسیه و اوکراین و تحریم روسیه از سوی اتحادیه اروپا، تشدید ناآرامی در لیبی و اختلال در تولید نفت خام این کشور، اعلام خبر کاهش صادرات نفت ایران[1]، کاهش ذخایر بنزین و نفت خام در بندر کوشینگ[2]و پیش بینی کاهش صادرات نفت خام آنگولا در ماه ژوئیه 2014 میلادی از عوامل موثر بر افزایش قیمت نفت طی روزهای 18 تا 31 اردیبهشت ماه می باشند.

این در حالی است که اعلام آژانس بین المللی انرژی مبنی بر لزوم افزایش عرضه نفت خام اوپک درنیمه دوم سال 2014 میلادی و افزایش تولید نفت خام امریکا به بالاترین سطح خود در 28 سال گذشته موجب کاهش قیمت نفت در برخی روزهای این دوره گردید.

 

طلا

میانگین قیمت فروش هر اونس طلا در بازار لندن در اردیبهشت ماه 1393 به 6/1293 دلار رسید که نسبت به فروردین ماه، 7/0 درصد کاهش نشان می‌دهد.

قیمت فروش هر اونس طلا در اردیبهشت ماه روندی نوسانی را طی کرد و در محدوده 5/1287 تا 2/1306 دلار قرار گرفت.

قیمت فروش طلا طی روزهای 2 تا 5 اردیبهشت ماه روندی صعودی را طی کرد و از 7/1286 دلار در روز دوم اردیبهشت ماه به 2/1301 دلار در روز 5 اردیبهشت ماه رسید.

افزایش تنشها در اوکراین و اعلام آمادگی امریکا برای افزایش تحریم ها علیه روسیه همچنین تضعیف ارزش دلار در برابر یورو از دلایل اصلی تقویت قیمت طلا طی این روزها می باشد.

طی روزهای 8 تا 11 اردیبهشت ماه قیمت طلا تحت تاثیر تصمیم بانک مرکزی امریکا مبنی بر کاهش مجدد سیاستهای فوق انبساطی در این کشور[3] و فروش طلا توسط صندوقهای سرمایه گذاری طلا روندی نزولی بخود گرفت و از 1299 دلار در روز 8 اردیبهشت ماه با 6/1 درصد کاهش به 5/1278 دلار در روز 11 اردیبهشت ماه رسید.

 

میانگین روزانه قیمت‌ فروش هر اونس طلا در بازار لندن

در اردیبهشت ماه 1393 (21 آوریل تا 21 می 2014 میلادی)

 

 

 

 

 

 

قیمت طلا از روز 12 اردیبهشت ماه و متاثر از تشدید درگیری ها در اوکراین و نگرانی سرمایه گذاران بین المللی نسبت به گسترش جنگ داخلی در این کشور افزایش یافت و به 2/1306 دلار در روز 16 اردیبهشت ماه رسید.

در روزهای 17 و 18 اردیبهشت ماه قیمت طلا به دلیل تقویت ارزش دلار در برابر یورو افت کرد و به 1287 دلار در روز 18 اردیبهشت رسید.

طی روزهای 19 تا 24 اردیبهشت ماه قیمت طلا روندی صعودی را تجربه کرد و از 2/1291 دلار در روز 19 اردیبهشت ماه به 2/1305 دلار در روز 24 اردیبهشت ماه رسید.

افزایش تقاضا برای طلا به دلیل تنشهای سیاسی و ژئوپولتیک در اوکراین و نگرانی از ناآرامی های کارگری در معادن افریقای جنوبی از مهمترین عوامل موثر بر افزایش قیمت طلا طی این روزها می باشد.

شایان ذکر است انتشار آمار مثبت از وضعیت اقتصادی امریکا و تقویت ارزش دلار در برابر یورو موجب کاهش قیمت طلا در روزهای 25 و 26 اردیبهشت ماه گردید بطوریکه قیمت طلا در روز 26 اردیبهشت ماه رقم 1291 دلار را تجربه نمود.

در سه روز پایانی اردیبهشت ماه قیمت طلا روندی نزولی را تجربه نمود و از 1302 دلار در روز 29 اردیبهشت ماه به 2/1287 دلار در روز 31 اردیبهشت ماه رسید.

کاهش قابل توجه تقاضای طلا توسط هند و چین، تقویت شاخصهای سهام امریکا و کاهش موجودی بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلا از عمده دلایل کاهش قیمت طلا طی این روزها محسوب می شوند.

 

 

 

ارز

در اردیبهشت ماه 1393، میانگین نرخ برابری دلار آمریکا در برابر یورو و ین ژاپن تضعیف و در برابر یوان چین تقویت گردید. طی این دوره، میانگین نرخ برابری دلار آمریکا در برابر یورو، ین ژاپن و یوان چین به ترتیب به 7247/0، 9767/101 و 2404/6 رسید که نسبت به فروردین ماه به ترتیب تغییراتی معادل 02/0-، 5/0- و 4/0 درصد را نشان می‌دهد.

 

دلار آمریکا در برابر یورو

میانگین نرخ برابری دلار آمریکا در برابر یورو در اردیبهشت ماه 1393 به 7247/0 رسید که نسبت به فروردین 02/0 درصد کاهش نشان می دهد.

ارزش برابری دلار آمریکا در برابر یورو در نیمه ابتدایی اردیبهشت ماه 1393 روندی نزولی را طی کرد و سپس روندی صعودی بخود گرفت.

ارزش برابری دلار آمریکا در مقابل یورو از 7252/0 در روز اول اردیبهشت ماه به 7322/0 در روز 31 اردیبهشت ماه رسید بدین ترتیب ارزش برابری دلار در برابر یورو در انتهای دوره نسبت به ابتدای آن 9/0 درصد افزایش یافت.

در نیمه ابتدایی اردیبهشت ماه ارزش برابری دلار در برابر یورو روندی نزولی را طی کرد و از 7252/0 در روز اول اردیبهشت ماه به 7181/0 در روز 16 اردیبهشت ماه رسید.

رشد اقتصادی پایین تر از انتظار ایالات متحده امریکا در سه ماهه نخست سال 2014 میلادی[4]، انتظار افزایش رشد تورم در کشورهای حوزه یورو[5] و عدم احتمال افزایش سیاستهای انبساطی توسط بانک مرکزی اروپا، کاهش نقدینگی در سیستم بانکی کشورهای حوزه یورو و افزایش ناگهانی نرخ بهره این منطقه همچنین کاهش نرخ مشارکت نیروی کار امریکا از مهمترین عوامل موثر بر تضعیف ارزش دلار در برابر یورو طی این دوره می باشند.

 

نرخ برابری دلار آمریکا در برابر یورو

در اردیبهشت ماه 1393 (21 آوریل تا 21 می 2014 میلادی)

 

 

 

 

 

 

 

شایان ذکر است برگزاری جلسه بانک مرکزی امریکا در روز 9 اردیبهشت و تصمیم بر کاهش 10 میلیارد دلاری از حجم خرید اورا قرضه ماهانه در این کشور منجر به تقویت محدود ارزش دلار در برابر یورو در این روز گردید.

ارزش برابری دلار امریکا در برابر یورو در نیمه دوم اردیبهشت ماه روندی صعودی را تجربه نمود و از 7185/0 در روز 17 اردیبهشت ماه به 7322/0 در آخرین روز اردیبهشت ماه رسید.

انتشار آمار مثبت از وضعیت اقتصادی امریکا شامل: رشد بیشتر از انتظار شاخص قیمت تولیدکننده در ماه آوریل، رشد فعالیتهای بخش خدمات به بالاترین سطح در 8 ماهه گذشته و افزایش شاخص ساخت و ساز خانه همچنین ارقام ضعیف رشد اقتصادی و تورم در اروپا، احتمال اتخاذ سیاستهای انبساطی بیشتر در این منطقه و حمایت بانک مرکزی آلمان از سیاستهای انبساطی تر در اروپا از مهمترین عوامل موثر بر تقویت ارزش دلار در برابر یورو طی این دوره محسوب می شوند.

 

دلار آمریکا در برابر یوان چین

میانگین ارزش برابری دلار در برابر یوان در اردیبهشت ماه 1393 به 2404/6 رسید که نسبت به فروردین ماه، 4/0 درصد افزایش نشان می دهد.

ارزش برابری دلار در برابر یوان چین در اردیبهشت ماه 1393 در 12 روز ابتدایی اردیبهشت ماه روندی صعودی را طی کرد و سپس روندی نوسانی و نزولی بخود گرفت.

این در حالی است که ارزش برابری دلار در برابر یوان چین در انتهای دوره نسبت به ابتدای دوره تغییر چندانی نیافت.

نرخ برابری دلار آمریکا در برابر یوان چین

در اردیبهشت ماه 1393 (21 آوریل تا 21 می 2014 میلادی)

 

ارزش برابری دلار امریکا در برابر یوان چین در 12 روز ابتدایی اردیبهشت ماه روندی صعودی را طی کرد و از 237/6 در روز اول اردیبهشت ماه به 259/6 در روز 12 اردیبهشت ماه رسید.

کاهش سرعت رشد اقتصادی چین در فصل نخست سال جاری میلادی[6]، افت تولیدات صنعتی[7]، سرمایه گذاری و شاخص خرده فروشی این کشور و نگرانی از عدم امکان دستیابی به رشد 5/7 درصدی در سال جاری موجب تقویت ارزش دلار در برابر یوان چین طی این دوره گردید.

این در حالی است که طی روزهای 15 تا 31 اردیبهشت ماه ارزش برابری دلار در برابر یوان چین تحت تاثیر رشد اقتصادی پایین تر از انتظار امریکا در فصل نخست سال جاری میلادی و کاهش بازده اوراق خزانه داری این کشور روندی نوسانی و نزولی را طی کرد. بدین ترتیب ارزش برابری دلار در برابر یوان چین از 2446/6 در روز 15 اردیبهشت ماه به 2313/6 در روز 31 اردیبهشت ماه رسید.

 

دلار آمریکا در برابر ین ژاپن

میانگین نرخ برابری دلار آمریکا در برابر ین ژاپن در اردیبهشت ماه 1393 به 97/101 رسید که نسبت به فروردین ماه 1392، 5/0 درصد کاهش نشان می دهد.

نرخ برابری دلار آمریکا در برابر ین ژاپن در اردیبهشت ماه روندی نوسانی و نزولی را طی کرد و از 57/102 در روز اول اردیبهشت ماه به 44/101 در روز 31 اردیبهشت ماه رسید. بدین ترتیب ارزش برابری دلار امریکا در برابر ین ژاپن در انتهای دوره نسبت به ابتدای آن 1/1 درصد کاهش یافت.

مهمترین دلیل تقویت ارزش ین در برابر دلار در اردیبهشت ماه 1393 تداوم تنشها در اوکراین، شکل گیری فضای ریسک گریزی و افزایش تقاضا برای ارزهای مطمئنی نظیر ین می باشد.

 

نرخ برابری دلار آمریکا در برابر ین ژاپن

در اردیبهشت ماه 1393 (21 آوریل تا 21 می 2014 میلادی)

 

 

 

 

 

علاوه بر این رشد اقتصادی پایین تر از انتظار امریکا در فصل نخست سال جاری میلادی و کاهش بازده اوراق خزانه داری این کشور، افزایش رشد اقتصادی ژاپن به بالاترین حد در دو سال گذشته همچنین کاهش فعالیتهای کارخانه ای چین در ماه آوریل برای چهارمین ماه متوالی موجب تضعیف ارزش دلار در برابر ین در اردیبهشت ماه گردید.

 

 

 

 

ب. نگاهی به تحولات قیمت ارزهای خارجی و طلا در بازار داخلی

میانگین قیمت فروش دلار آمریکا و یورو در بازار تهران در اردیبهشت ماه 1393 به 32849 و 45391 ریال رسید که نسبت به فروردین ماه به ترتیب افزایشی معادل 2/6 و 6/6 درصد نشان می‌دهد.

در اردیبهشت ماه 1393 قیمت فروش دلار آمریکا در بازار تهران با 6/2 درصد افزایش از 32100 ریال در اول اردیبهشت ماه به 32950 ریال در 31 اردیبهشت ماه رسید.

قیمت یورو در بازار تهران نیز طی این دوره از 44200 ریال در اول اردیبهشت 1393 به 45350 ریال در 31 اردیبهشت 1393 رسید و 6/2 درصد افزایش یافت.

قیمت فروش دلار در مرکز مبادلات ارزی با 1/0 درصد افزایش از 25511 ریال در اول اردیبهشت 1393 به 25549 ریال در 31 اردیبهشت 1393 رسید.

شایان ذکر است میانگین قیمت فروش دلار امریکا در مرکز مبادلات ارزی در
اردیبهشت1393، 25466 ریال بود که حدود 22 درصد پایین‌تر از میانگین نرخ بازار آزاد قرار داشت.

در اردیبهشت ماه 1393 میانگین قیمت فروش سکه بهار آزادی طرح قدیم و جدید هریک به حدود 9/9 میلیون ریال رسید که نسبت به ماه قبل به ترتیب افزایشی حدود 5/3 و 6/3 درصد نشان می‌دهد. این در حالی است که طی این دوره قیمت فروش هر اونس طلا در بازار لندن نسبت به ماه قبل حدود 7/0 درصد کاهش یافته است.

طی دوره مورد بررسی میانگین برآورد قیمت فروش هر عدد سکه بهار آزادی طرح جدید (با توجه به میزان طلای موجود در هر عدد سکه بهار آزادی، قیمت جهانی طلا و نرخ فروش دلار آمریکا در بازار تهران) به طور متوسط معادل 9/10 میلیون ریال بود.

شایان ذکر است میانگین قیمت فروش سکه بهار آزادی طرح قدیم و جدید در اردیبهشت1393 نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب حدود 3/24 و 5/22 درصد کاهش یافته است.

 

قیمت فروش دلار آمریکا در بازار تهران

در اردیبهشت ماه 1393 (21 آوریل تا 21 می 2014 میلادی)

 

 

 

 

 

قیمت فروش یورو در بازار تهران

در اردیبهشت ماه 1393 (21 آوریل تا 21 می 2014 میلادی)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قیمت فروش سکه بهار آزادی طرح جدید در بازار داخلی

 و برآورد قیمت آن در اردیبهشت ماه 1393

 

 

 

 

 

 

 

 

ج. بورس‌های بین‌المللی

طی اردیبهشت‌ماه سال 1393، تمامی شاخصهای بورس دنیا به جز شاخص‌های چین و ژاپن روندی مثبت را تجربه نمودند.

در آسیا شاخصهای نیکی ژاپن به میزان 2/470 واحد (24/3درصد) و ترکیبی شانگهای به میزان 9/40 واحد (97/1درصد) کاهش را تجربه نمودند. اما شاخص‌های  مالزی به میزان 1/14 واحد (75/0درصد)، شاخص کره جنوبی به میزان 1/12 واحد (6/0درصد) و شاخص هنگ کنگ به میزان 8/105 واحد (46/0درصد) افزایش را طی اردیبهشت‌ماه 1393 داشته است.

در اروپا شاخص FTSE100 انگلیس به میزان2/139واحد (08/2درصد) و شاخص DAX آلمان در پایان اردیبهشت‌ماه 1393 نسبت به ابتدای اردیبهشت‌ماه 8/97واحد (01/1 درصد) افزایش یافت.

در آمریکا شاخص S&P500، نزدک، NYSE و داوجونز در پایان دوره مورد بررسی نسبت به ابتدای آن به ترتیب 1/16واحد (86/0درصد) و 10 واحد (24/0 درصد) 1/61 واحد (57/0درصد) و 8/83 واحد (51/0درصد) افزایش داشته‌اند.

در اردیبهشت‌ماه 1393، بازارهای بورس دنیا به خصوص بازارهای اروپایی با نوسانات قابل توجهی همراه بودند. طی این مدت همچون ماه‌های گذشته بازارهای بورس اروپا و آمریکا تا حدود بسیار زیادی تحت تاثیر تحولات اوکراین بوده است، به نحوی که فشار ایالات متحده بر اوکراین برای برپایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه جاری علیرغم اصرار روسیه بر تاخیر در برپایی انتخابات اوکراین، بازارهای اروپایی را با نوساناتی مواجه ساخت. اما در این میان بازار بورس لندن به دلیل قرار گرفتن در تعطیلی رسمی خود در روزهای پر التهاب بورس‌های اروپایی و همچنین به دلیل افزایش قیمت سهام شرکتهای معدنی در این کشور و انتشار خبر ادغام دو شرکت بسیار بزرگ رسانه‌ای BSKY و PAY-TV، بازارهای بورس این کشور روند کاملا صعودی را تجربه نمودند.

در بازار آمریکا نیز علیرغم اینکه تنش‌های سیاسی بین این کشور و روسیه در مورد تحولات اوکراین بازار بورس این کشور را تحت تاثیر منفی قرار داده بود، اما رونق نسبی در بخش املاک و مستغلات به عنوان یکی از مهمترین صنایع این کشور، موجب مثبت شدن شاخص های بازار آمریکا، در اردیبهشت‌ماه گردید.


 

 

FTSE100 انگلیس

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شاخص نیکی ژاپن

 

شاخص هنگ کنگ

1393/02/1

14512/4

 

1393/02/1

 

1393/02/2

14388/8

 

1393/02/2

22730/7

1393/02/3

14546/3

 

1393/02/3

22509/6

1393/02/4

14405

 

1393/02/4

22562/8

1393/02/5

14429/3

 

1393/02/5

22223/5

1393/02/6

 

 

1393/02/6

 

1393/02/7

 

 

1393/02/7

 

1393/02/8

14288/2

 

1393/02/8

22132/5

1393/02/9

 

 

1393/02/9

22453/9

1393/02/10

14304/1

 

1393/02/10

22134

1393/02/11

 

 

1393/02/11

 

1393/02/12

 

 

1393/02/12

22260/7

1393/02/13

14485/1

 

1393/02/13

 

1393/02/14

14457/5

 

1393/02/14

 

1393/02/15

 

 

1393/02/15

21976/3

1393/02/16

 

 

1393/02/16

 

1393/02/17

14033/4

 

1393/02/17

21746/2

1393/02/18

14163/8

 

1393/02/18

21837/1

1393/02/19

14199/6

 

1393/02/19

21863

1393/02/20

 

 

1393/02/20

 

1393/02/21

 

 

1393/02/21

 

1393/02/22

14149/5

 

1393/02/22

22261/6

1393/02/23

14425/4

 

1393/02/23

22352/4

1393/02/24

14405/7

 

1393/02/24

22584/8

1393/02/25

14298/2

 

1393/02/25

22730/7

1393/02/26

14096/6

 

1393/02/26

22712/9

1393/02/27

 

 

1393/02/27

 

1393/02/28

 

 

1393/02/28

 

1393/02/29

14006/4

 

1393/02/29

22704/5

1393/02/30

14075/2

 

1393/02/30

22834/7

1393/02/31

14042/2

 

1393/02/31

22836/5

 

 

 

شاخص کره جنوبی

 

 

 

 

شاخص مالزی

1393/02/1

1999/2

 

1393/02/1

1862/9

1393/02/2

2004/2

 

1393/02/2

1866/4

1393/02/3

2000/3

 

1393/02/3

1867/3

1393/02/4

1998/3

 

1393/02/4

1865/3

1393/02/5

1971/6

 

1393/02/5

1861

1393/02/6

 

 

1393/02/6

 

1393/02/7

 

 

1393/02/7

 

1393/02/8

1969/2

 

1393/02/8

1855/7

1393/02/9

1964/8

 

1393/02/9

1859/3

1393/02/10

1961/8

 

1393/02/10

1871/5

1393/02/11

 

 

1393/02/11

 

1393/02/12

1959/4

 

1393/02/12

1869/1

1393/02/13

 

 

1393/02/13

 

1393/02/14

 

 

1393/02/14

 

1393/02/15

 

 

1393/02/15

1860/5

1393/02/16

 

 

1393/02/16

1860/4

1393/02/17

1939/9

 

1393/02/17

1860/4

1393/02/18

1950/6

 

1393/02/18

1862/8

1393/02/19

1956/5

 

1393/02/19

1866/7

1393/02/20

 

 

1393/02/20

 

1393/02/21

 

 

1393/02/21

 

1393/02/22

1964/9

 

1393/02/22

1866/1

1393/02/23

1982/9

 

1393/02/23

 

1393/02/24

2010/8

 

1393/02/24

1879/2

1393/02/25

2010/2

 

1393/02/25

1879/8

1393/02/26

2013/4

 

1393/02/26

1883/3

1393/02/27

 

 

1393/02/27

 

1393/02/28

 

 

1393/02/28

 

1393/02/29

2015/4

 

1393/02/29

1887/1

1393/02/30

2011/3

 

1393/02/30

1881/2

1393/02/31

 

 

1393/02/31

1877

 

 

 

شاخص ترکیبی شانگهای

1393/02/1

 

1393/02/2

2065/8

1393/02/3

2072/8

1393/02/4

2067/4

1393/02/5

2036/5

1393/02/6

 

1393/02/7

 

1393/02/8

2003/5

1393/02/9

2020/3

1393/02/10

2026/3

1393/02/11

 

1393/02/12

 

1393/02/13

 

1393/02/14

 

1393/02/15

2027/3

1393/02/16

2028

1393/02/17

2010/1

1393/02/18

2015/3

1393/02/19

2011/1

1393/02/20

 

1393/02/21

 

1393/02/22

2052/9

1393/02/23

2050/7

1393/02/24

2047/9

1393/02/25

2025

1393/02/26

2026/5

1393/02/27

 

1393/02/28

 

1393/02/29

2005/2

1393/02/30

2008/1

1393/02/31

2024/9

 

 

 

 

 

 

 

 

شاخص FTSE100انگلیس

 

شاخصDAXآلمان

1393/02/1

 

 

1393/02/1

 

1393/02/2

6681/8

 

1393/02/2

9600/1

1393/02/3

6674/7

 

1393/02/3

9544/2

1393/02/4

6703

 

1393/02/4

9548/7

1393/02/5

6685/7

 

1393/02/5

9401/5

1393/02/6

 

 

1393/02/6

 

1393/02/7

 

 

1393/02/7

 

1393/02/8

6700/2

 

1393/02/8

9446/4

1393/02/9

6769/9

 

1393/02/9

9548/1

1393/02/10

6780

 

1393/02/10

9603/2

1393/02/11

6808/9

 

1393/02/11

 

1393/02/12

6822/4

 

1393/02/12

9556

1393/02/13

 

 

1393/02/13

 

1393/02/14

 

 

1393/02/14

 

1393/02/15

 

 

1393/02/15

9529/5

1393/02/16

6798/5

 

1393/02/16

9467/5

1393/02/17

6796/5

 

1393/02/17

9521/3

1393/02/18

6839/2

 

1393/02/18

9607/4

1393/02/19

6814/6

 

1393/02/19

9581/4

1393/02/20

 

 

1393/02/20

 

1393/02/21

 

 

1393/02/21

 

1393/02/22

6851/7

 

1393/02/22

9702/4

1393/02/23

6873/1

 

1393/02/23

9754/4

1393/02/24

6878/5

 

1393/02/24

9754/4

1393/02/25

6840/9

 

1393/02/25

9656

1393/02/26

6855/8

 

1393/02/26

9629/1

1393/02/27

 

 

1393/02/27

 

1393/02/28

 

 

1393/02/28

 

1393/02/29

6844/5

 

1393/02/29

9659/4

1393/02/30

6802

 

1393/02/30

9639/1

1393/02/31

6821

 

1393/02/31

9697/9

 

 

شاخص نزدک آمریکا

 

آمریکا S&P500 شاخص

1393/02/1

4121/5

 

1393/02/1

1871/9

1393/02/2

4161/4

 

1393/02/2

1879/5

1393/02/3

4127

 

1393/02/3

1875/4

1393/02/4

4148/3

 

1393/02/4

1878/6

1393/02/5

4075/5

 

1393/02/5

1863/4

1393/02/6

 

 

1393/02/6

 

1393/02/7

 

 

1393/02/7

 

1393/02/8

4074/4

 

1393/02/8

1869/4

1393/02/9

4103/5

 

1393/02/9

1878/3

1393/02/10

4111/5

 

1393/02/10

1883/9

1393/02/11

4127/4

 

1393/02/11

1883/7

1393/02/12

4123/9

 

1393/02/12

1881/1

1393/02/13

 

 

1393/02/13

 

1393/02/14

 

 

1393/02/14

 

1393/02/15

4138

 

1393/02/15

1884/6

1393/02/16

4080/7

 

1393/02/16

1867/7

1393/02/17

4067/7

 

1393/02/17

1878/2

1393/02/18

4051/5

 

1393/02/18

1875/6

1393/02/19

4071/9

 

1393/02/19

1878/5

1393/02/20

 

 

1393/02/20

 

1393/02/21

 

 

1393/02/21

 

1393/02/22

4143/9

 

1393/02/22

1896/6

1393/02/23

4130/1

 

1393/02/23

1897/4

1393/02/24

4100/6

 

1393/02/24

1888/5

1393/02/25

4069/3

 

1393/02/25

1870/8

1393/02/26

4090/6

 

1393/02/26

1877/8

1393/02/27

 

 

1393/02/27

 

1393/02/28

 

 

1393/02/28

 

1393/02/29

4125/8

 

1393/02/29

1885

1393/02/30

4096/9

 

1393/02/30

1872/8

1393/02/31

4131/5

 

1393/02/31

1888

 

 

 

 

شاخص داوجونز صنعتی آمریکا

 

 

 

 

 

 

شاخصNYSEآمریکا

1393/02/1

16449/2

 

1393/02/1

10559/3

1393/02/2

16514/4

 

1393/02/2

10599

1393/02/3

16501/6

 

1393/02/3

10581/9

1393/02/4

16501/6

 

1393/02/4

10575/9

1393/02/5

16361/5

 

1393/02/5

10505

1393/02/6

 

 

1393/02/6

 

1393/02/7

 

 

1393/02/7

 

1393/02/8

16448/7

 

1393/02/8

10526/5

1393/02/9

16535/4

 

1393/02/9

10583/6

1393/02/10

16580/8

 

1393/02/10

10627/2

1393/02/11

16558/9

 

1393/02/11

10629/3

1393/02/12

16512/9

 

1393/02/12

10630

1393/02/13

 

 

1393/02/13

 

1393/02/14

 

 

1393/02/14

 

1393/02/15

16530/5

 

1393/02/15

10630/1

1393/02/16

16401

 

1393/02/16

10568/7

1393/02/17

16518/5

 

1393/02/17

10626/8

1393/02/18

16551

 

1393/02/18

10610/6

1393/02/19

16583/3

 

1393/02/19

10606/7

1393/02/20

 

 

1393/02/20

 

1393/02/21

 

 

1393/02/21

 

1393/02/22

16695/5

 

1393/02/22

10703/5

1393/02/23

16715/4

 

1393/02/23

10702/9

1393/02/24

16614

 

1393/02/24

10656/1

1393/02/25

16446/8

 

1393/02/25

10568/4

1393/02/26

16491/3

 

1393/02/26

10630/2

1393/02/27

 

 

1393/02/27

 

1393/02/28

 

 

1393/02/28

 

1393/02/29

16511/8

 

1393/02/29

10618/6

1393/02/30

16374/3

 

1393/02/30

10541/9

1393/02/31

16533

 

1393/02/31

10620/4

 

 

شاخص داوجونز جهانی

1393/02/1

2505/4

1393/02/2

2522

1393/02/3

2513/9

1393/02/4

2518/3

1393/02/5

2497/7

1393/02/6

 

1393/02/7

 

1393/02/8

2505/6

1393/02/9

2523/7

1393/02/10

2524/9

1393/02/11

2525/8

1393/02/12

2522/8

1393/02/13

 

1393/02/14

 

1393/02/15

2522/1

1393/02/16

2509/9

1393/02/17

2516/7

1393/02/18

2526/1

1393/02/19

2520/2

1393/02/20

 

1393/02/21

 

1393/02/22

2546/1

1393/02/23

2548/7

1393/02/24

2545/12

1393/02/25

2524/8

1393/02/26

2533/7

1393/02/27

 

1393/02/28

 

1393/02/29

2530/8

1393/02/30

2521

1393/02/31

2536/3

 

 

     

 

 

 

 

بورس ایران

تاریخ

شاخص کل قیمت

حجم معاملات (میلیون سهم)

ارزش معاملات (میلیارد ریال)

1393/02/1

۷۵,۰۳۵

۵۰۵

۱۵۷۴۸۸۰

1393/02/2

۷۵,۷۳۵

۵۷۴

۲۳۱۴۰۶۴

1393/02/3

۷۵,۹۸۱

۷۹۳

۵۱۴۰۸۶۵

1393/02/4

 

 

 

1393/02/5

 

 

 

1393/02/6

۷۷,۴۰۴

۴۷۵

۱۷۴۰۴۵۴

1393/02/7

۷۷,۹۲۴

۱۱۷۵

۳۵۲۷۶۷۸

1393/02/8

۷۸,۱۳۱

۶۹۵

۲۶۵۴۵۱۲

1393/02/9

۷۸,۱۵۱

۶۴۷

۲۴۵۵۳۴۵

1393/02/10

۷۸,۱۶۴

۶۸۷

۲۰۷۹۲۹۱

1393/02/11

 

 

 

1393/02/12

 

 

 

1393/02/13

۷۷,۹۳۹

۵۱۳

۱۵۵۸۲۷۷

1393/02/14

۷۷,۵۶۹

۶۲۹

۲۹۶۲۷۹۲

1393/02/15

۷۷,۷۶۴

۶۷۹

۱۸۹۵۱۶۱

1393/02/16

۷۷,۷۱۷

۱۱۴۲

۴۱۴۶۹۳۷

1393/02/17

۷۷,۷۵۲

۴۹۱۹

۹۵۸۱۴۸۸۲

1393/02/18

 

 

 

1393/02/19

 

۵۰۳

۱۳۷۶۱۰۵

1393/02/20

۷۷,۹۳۱

۵۰۳

۱۵۵۵۸۴۲

1393/02/21

۷۷,۷۳۴

۵۸۰

۱۸۳۷۵۸۸

1393/02/22

۷۷,۵۹۶

 

 

1393/02/23

 

 

 

1393/02/24

۷۷,۶۱۰

۶۹۷

۱۸۵۰۶۴۶

1393/02/25

 

 

 

1393/02/26

 

 

 

1393/02/27

۷۶,۹۰۲

۶۰۴

۱۶۰۹۸۱۰

1393/02/28

۷۶,۹۸۸

۷۹۲

۲۴۰۱۸۹۶

1393/02/29

۷۶,۵۲۹

۱۰۶۵

۲۸۷۲۴۱۸

1393/02/30

۷۶,۶۳۴

۷۳۴

۱۹۲۹۹۲۸

1393/02/31

۷۶,۷۶۸

۱۱۸۴

۳۴۹۴۱۷۵

 

د. بورس اوراق بهادار ایران

شاخص بورس کشور از ابتدای اردیبهشت‌ماه سال 1393 تا روزهای پایانی این ماه روند  مثبت و در اواخر اردیبهشت‌ماه روندی نزولی یافت. این شاخص در تاریخ 31/2/1393 نسبت به 1/2/1393 به میزان 2608 واحد (51/3 درصد) افزایش پیدا کرد.

در اردیبهشت‌ماه سال 1393 و در روزهای ابتدایی ماه، انتشار خبر مصوبه بانک مرکزی در مورد تعدیل نرخ سود بانکی و انجام برخی اصلاحات در مورد تحولات صورت گرفته در بازار پول در ماه‌های گذشته، بازار بورس کشور را در مدار صعودی قرار داد. علاوه بر این مصوبه هیئت وزیران مبنی بر تخفیف 30 درصدی نرخ خوراک صنایع پتروشیمی در مناطق کمتر توسعه یافته، سبب افزایش قیمت سهام این شرکتها و در مجموع تدوام روند صعودی بازار بورس در روزهای میانی اردیبهشت‌ماه گردید. اما در روزهای پایانی این ماه، نااطمینانی در مورد اثرات اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها بر بازار سرمایه و همچنین نرخ حامل‌های انرژی، بر بازار بورس کشور تاثیر منفی گذاشت.

در اردیبهشت‌ماه 1393 معادل 20095 میلیون سهم به ارزش 5/146793 میلیارد ریال در بورس کشور معامله شد. حجم و ارزش معاملات در دوره مذکور نسبت به فروردین‌ماه 1393، به ترتیب به میزان1405/172 و 3/427 درصد افزایش را نشان می‌دهند.

 

هـ. بورس کالا

طی اردیبهشت‌ماه سال 1393، در مجموع معادل 4/23394 میلیارد ریال در بورس کالا معامله انجام شد که در مقایسه با فروردین‌ماه سال1392 معادل 34/16 درصد کاهش نشان می‌دهد. در بازار بورس کالای کشور نیز، طی اردیبهشت‌ماه نااطمینانی در مورد قیمت کالاها پس از اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها، سبب شد تا عرضه‌کنندگان، عرضه کالاهای خود را تا حدودی به تعویق اندازند. به همین دلیل در رینگ صنعتی علیرغم اینکه تعداد روزهای کاری در ماه اردیبهشت از فروردین بیشتر است، حجم و ارزش معاملات کاهش یافته است.

در دوره مورد بررسی در رینگ محصولات کشاورزی معامله‌ای ثبت نشده است.

میزان معامله در اردیبهشت‌‌ماه 1393، در رینگ محصولات صنعتی معادل 1/10152میلیارد ریال بود که در مقایسه با فروردین‌ماه به میزان 3/38درصد کاهش یافت.

در رینگ محصولات نفتی و پتروشیمی معادل 4/6315 میلیارد ریال معامله انجام شد که در مقایسه با فروردین ماه 1392، با 8/6درصد افزایش رو به رو بود.

 

و. فرابورس

طی اردیبهشت 1393، حجم و ارزش معاملات در بازار فرابورس کشور نیز به تبعیت از حجم و ارزش معاملات در بازار بورس، روند صعودی قابل توجهی را تجربه نمود. طی این مدت مجموع حجم معاملات بازار فرابورس کشور با 13890 میلیون ورقه، معادل 07/605 درصد افزایش و مجموع ارزش معاملات با 6/51757 میلیارد ریال معادل 7/93 درصد افزایش را از خود نشان داده‌اند. جدول زیر متغیرهای بازار فرابورس کشور را در اردیبهشت‌ماه 1393و فروردین‌ماه 1393 با یکدیگر مقایسه نموده است.

 

متغیرهای عملکردی بازار فرابورس کشور در طی بهمن‌ماه و اسفند 1392

عنوان

اردیبهشت 93

فروردین93

میزان تغییر

درصد تغییر

مجموع حجم معاملات

(میلیون ورقه)

13890

1970

11920

07/605

مجموع ارزش معاملات

(میلیارد ریال)

6/51757

4/26720

2/25037

7/93

 

 

 

مقایسه شاخص‌های بازار مالی در اردیبهشت‌ماه 1392 با اردیبهشت 1393

 

اردیبهشت1392

اردیبهشت1393

تغییرات (درصد)

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک

6/100

9/104

2/4

متوسط قیمت هر اونس طلا

3/1431

6/1293

6/9-

متوسط نرخ برابری دلار به یورو

7679/0

7247/0

6/5-

متوسط نرخ برابری دلار به ین

9857/99

9767/101

9/1

متوسط قیمت سکه بهار آزادی (طرح جدید)

13182581

9975483

3/24-

برآورد متوسط قیمت سکه (طرح جدید)

12645451

10912297

7/13-

متوسط قیمت سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

12859677

9962903

5/22-

متوسط قیمت دلار آمریکا با نرخ بازار

35344

32849

05/7-

متوسط قیمت یورو با نرخ بازار

46374

45391

11/2-

شاخص کل قیمت بورس ایران (واحد)

40551

76768

88/82

مجموع ارزش معاملات بورس ایران( میلیارد ریال)

59633

5/146793

31/53-

مجموع حجم معاملات بورس ایران (میلیون سهم)

5727

20095

93/28

متوسط روزانه ارزش معاملات (میلیارد ریال)

3727

4/6672

06/56-

متوسط روزانه حجم معاملات (میلیون سهم)

358

913

23/21

 


مقایسه شاخص‌های بازار مالی در فروردین ماه 1393 با اردیبهشت‌ماه 1393

 

فروردین1393

اردیبهشت1393

تغییرات (درصد)

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک

7/103

9/104

1/1

متوسط قیمت هر اونس طلا

8/1303

6/1293

7/0-

متوسط نرخ برابری دلار به یورو

7249/0

7247/0

02/0-

متوسط نرخ برابری دلار به ین

50/102

9767/101

5/0-

متوسط قیمت سکه بهار آزادی (طرح جدید)

9635600

9975483

5/3

برآورد متوسط قیمت سکه (طرح جدید)

10325774

10912297

6/5

متوسط قیمت سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

9612400

9962903

6/3

متوسط قیمت دلار آمریکا با نرخ بازار

30911

32849

2/6

متوسط قیمت یورو با نرخ بازار

42561

45391

6/6

شاخص کل قیمت بورس ایران (واحد)

74160

76768

51/3

مجموع ارزش معاملات بورس ایران(  میلیارد ریال)

1/27839

5/146793

3/427

مجموع حجم معاملات بورس ایران (میلیون سهم)

7384

20095

14/172

متوسط روزانه ارزش معاملات (میلیارد ریال)

6/1637

4/6672

45/307

متوسط روزانه حجم معاملات (میلیون سهم)

434

913

37/110

 

 

 

 

 

 

 


 

881560111

فهرست منابع و مأخذ

  1.           1.         آمارهای روزانه ارز و سکه بهار آزادی تهران، دفتر تحقیقات و سیاست‌های پولی، بازرگانی.
  2.           2.         اخبار اقتصادی روز، بانک مرکزی ج. ا. ایران، اداره مطالعات و سازمان‌های بین‌المللی.

3. www.reuters.com

4. www.bmi.ir

5. www.kitco.com

6. www.opec.org

7. www.iies.com

8. www.wsj.com

9. www.sena.ir

10. www.irbourse.com

 

 

11. www.bloomberg.com

 [1] موسسه IEA اعلام کرد صادرات نفت ایران در ماه آوریل به 11/1 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

[2] اداره اطلاعات انرژی امریکا اعلام نمود علیرغم آنکه ذخایر نفت خام آن کشور در هفته گذشته افزایش یافته میزان ذخایر نفت در بندر کوشینگ 592 هزار بشکه کاهش یافته است.

[3] فدرال رزرو برنامه خرید اوراق قرضه خود را به میزان 10 میلیارد دلار کاهش داد.

[4] رشد اقتصادی امریکا برای فصل نخست سال جاری در برآورد اولیه 1/0 درصد رشد کرد که بسیار پایین تر از انتظار 2/1 درصدی بازار است.

1. احتمال رشد تورم از 5/0 درصد در 12 ماهه منتهی به آوریل سال گذشته به 8/0 درصد در 12 ماهه منتهی به آوریل سال جاری وجود دارد.

[6] رشد اقتصادی چین در سه ماه نخست امسال به کمتر از 7.4 درصد رسید که این پایین ترین رقم در 18 ماه گذشته بوده است.

[7] شاخص خرید مدیران در اقتصاد چین طی ماه آوریل به کمتر از 48.3 واحد رسیده است که این رقم هنوز کمتر از 50 واحد است. افت این شاخص به کمتر از 50 واحد نشانگر رکود حاکم بر فعالیت های صنعتی چین بوده است

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/٥/۱۳
پیام تشکر رئیس کل سازمان مالیاتی از نقش آفرینان عرصه مالیات News
رئیس کل سازمان امورمالیاتی کشور، از مشارکت ستودنی مودیان مالیاتی، اصحاب رسانه و تلاشگران خانواده بزرگ مالیاتی در تیرماه، موعد ارائه اظهارنامه های مالیاتی تقدیر و تشکر کرد. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر عسکری اظهارداشت: «در نظام اقتصادی کشور از تیرماه همواره به عنوان اقتصادی ترین فصل سال و31 روز ماندگار در تعیین سرنوشت اقتصادی یکساله کشور یاد می شود. روزهایی که اگرچه با ماه مبارک رمضان و گرمای طاقت فرسای تابستان پیوند خورد اما مانع از خلق حماسه اقتصادی نشد. تیرماه امسال جلوه ای از عزم و اراده ملتی شریف و مودیانی مسئولیت پذیر و وظیفه شناس است که با درک شرایط حساس سیاسی و اقتصادی و پذیرش این مهم که نفت منبعی ارزشمند برای آینده فرزندانمان و مالیات سهم یکایک ما در آبادانی ایران عزیز اسلامی است، علیرغم کاستی ها و محدودیت های موجود، داوطلبانه ایفاگر نقشی بزرگ شده و تعامل حداکثری خود با نظام مالیاتی را به نمایش گذاشتند. امروز در نقطه ای ایستاده ایم که مشارکت مردم در عرصه اقتصادی، مقصد را دست یافتنی تر از همیشه می نمایاند و در این میان نمی توان نقش اصحاب قلم و اهالی رسانه در ایجاد یک باور عمیق در میان آحاد جامعه که همانا مشارکت در سازندگی اقتصادی کشور از طریق پرداخت مالیات است را نادیده گرفت. اکنون که با استعانت از الطاف بی بدیل ایزد منان و در سایه عزم ملی و مدیریت جهادی با تلاش شبانه روزی همکاران خدوم نظام مالیاتی، تیرماه پر از افتخار و همدلی را با رتبه بالاترین میزان مشارکت در ارسال اظهارنامه های مالیاتی الکترونیکی، پشت سر نهادیم، این دستاورد ارزشمند را قدر دانسته و با سپاس از تمامی تلاشگران عرصه مالیاتی، امیدوارم امانتدار شایسته مردم در ترسیم سیمای روشن اقتصاد و تحقق اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران باشیم.»
1393/05/04
14:25
نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/٥/۱۳
با مشارکت مودیان مالیاتی در تیرماه 93 صورت پذیرفت؛ موفق ترین عملیات الکترونیکی در تاریخ نظام مالیاتی کشور News
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: با مشارکت مودیان مالیاتی در ارائه اظهارنامه های مالیاتی الکترونیکی، بزرگ ترین و موفق ترین عملیات الکترونیکی- اینترنتی تاریخ نظام مالیاتی کشور در تیرماه 93 صورت پذیرفت. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر علی عسکری از رشد 10 درصدی میزان ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در کل کشور خبر داد و گفت: براساس آمار بیش از 5 میلیون و 200 هزار اظهارنامه مالیاتی از سوی مؤدیان در تیرماه سال جاری برای عملکرد سال 92 دریافت شده درحالیکه این رقم در سال گذشته 4 میلیون و 800 هزار اظهارنامه بوده است. وی افزود: آمار حاکی از آن است که با توجه به تنوع خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی و مشارکت مودیان محترم مالیاتی در ارائه اظهارنامه های الکترونیکی مالیاتی، موفق ترین عملیات الکترونیکی- اینترنتی تاریخ نظام مالیاتی کشور در تیرماه امسال صورت پذیرفت.
1393/05/05
0
حمید رضا اعتمادی
بسم الله الرحمن الرحیم کارشناسی حسابداری از دانشگاه آزاد دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری کارشناس امور مالیاتی
کدهای اضافی کاربر :