حسابداری و حسابرسی
حسابداری و حسابرسی
صفحات وبلاگ
نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
مسئولیت تضامنی مالیاتی برای استفاده کنندگان از کد اقتصادی دیگران

در صورت استفاده از شماره اقتصادی دیگران، طرفین مسئولیت تضامنی خواهند داشت. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، حسین وکیلی معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور در نشست خبری که در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی برگزار شد، ضمن بیان این هشدار افزود: ارائه فاکتورهای غیرواقعی می تواند تبعات سنگینی برای مودیان و فعالان اقتصادی داشته باشد. چراکه فاکتورهای غیرواقعی به طور یقین از سوی سازمان امور مالیاتی کشور شناسایی خواهد شد و در این صورت مسئولیت مالیاتی آن بر عهده استفاده کنندگان خواهد بود. وی در ادامه سخنان خود با اشاره به عدم ارائه فاکتور از سوی برخی از فروشندگان گفت: در صورت عدم ارائه فاکتور فروش از سوی برخی از فروشندگان، مودیان مالیاتی می توانند از فرم های عدم ارائه فاکتور که در سامانه سازمان موجود می باشد، استفاده نمایند. همچنین وکیلی در خصوص پرداخت مالیات عملکرد 1392 و تقسیط آن نیز افزود: مودیان مالیاتی جهت تقسیط مالیات خود باید 40 درصد مالیات را تا 31 تیرماه پرداخت نموده و مابقی آن را در اقساط 6 ماهه و تا پایان دی ماه پرداخت نمایند.
تاریخ خبر:1393/04/07

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
تمدید ارائه صورت معاملات فصلی تا پایان شهریور ماه/تداوم فرآیند ثبت نام و اظهارنامه الکترونیکی 

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور از تمدید مهلت ارایه فهرست صورت معاملات مربوط به موضوع 169 مالیات مکرر سال های 91، 92 و سه ماهه اول 93 تا پایان شهریور ماه و برای آخرین بار خبر داد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، حسین وکیلی در نشستی خبری افزود: این مهلت برای آخرین بار تمدید شده و به صورت مجدد تمدید نخواهد شد.

وی با بیان اینکه صد درصد اظهارنامه ها در سال جاری به صورت الکترونیکی دریافت می شود، تصریح کرد: به همین دلیل پرداخت الکترونیکی نیز در سال جاری امکانپذیر شده البته پرداخت الکترونیکی مالیات محدود به اظهارنامه سال جاری نیست و تمام پرداخت های مربوط به سال های قبل نیز از طریق الکترونیکی امکانپذیر است.

به گفته وی اشخاص حقیقی باید کد رهگیری پیش ثبت نام و کد ملی و اشخاص حقوقی نام کاربری و کد رهگیری پیش ثبت نام را برای اظهارنامه و پرداخت الکترونیکی ارایه کنند.

معاون سازمان امور مالیاتی افزود: هرچند مودیان تا سال 92 مهلت ثبت نام برای کد رهگیری داشتند اما افراد باقیمانده می توانند در مدت زمان ارایه اظهارنامه در سال جاری برای دریافت کد رهگیری اقدام کنند.** 421 هزار و 98 اظهارنامه الکترونیکی دریافت شد

وکیلی اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی تا امروز 421 هزار و 98 اظهارنامه به صورت الکترونیکی دریافت کرده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 10 برابری داشته است.

به گفته وی تاکنون 10 هزار و 824 اظهارنامه مربوط به اشخاص حقوقی و 61 هزار و 913 اظهارنامه در ارتباط با اجاره بوده و مابقی نیز به سایر موارد تعلق دارد.

وی با تاکید بر اینکه ثبت نام مودیان منجر به دسترسی به پرونده الکترونیکی برای آنها می شود، گفت: کسانی که پیش ثبت نام انجام نداده اند، نمی توانند پرداخت الکترونیکی داشته باشند زیرا لازمه ورود به دنیای الکترونیکی مالیات ها ثبت نام است.

وکیلی تصریح کرد: از سه میلیون و 300 هزار مودی که تاکنون پیش ثبت نام کرده اند ثبت نام یک میلیون و600 هزار مودی مردود بوده است زیرا دارای ایراداتی در زمان ثبت نام بوده اند.

به گفته وی کسانی که ثبت نام خود را انجام نداده اند معافیت مالیاتی سال 92 آنها لغو می شود.

وکیلی تصریح کرد: همچنین فهرستی که مودیان باید هر سه ماه یک بار از معاملات و خرید و فروش کالا تهیه و برای سازمان امور مالیاتی ارسال کنند از دو طریق اینترنتی به صورت آنلاین و دانلود فایل و همچنین از طریق ارایه سی.دی به سازمان امور مالیاتی امکان پذیر است.** آستانه الزام به ارایه فهرست مالیاتی اعلام شد

معاون سازمان امور مالیاتی درباره آستانه الزام به ارایه فهرست به سازمان امور مالیاتی، گفت: این آستانه براساس موضوع ماده 169 برای سال 91، 670 هزار تومان، برای سال 92، 880 هزار تومان و برای سال 93 یک میلیون و 200 هزار تومان است ضمن آنکه فاکتورهایی که مبالغی کمتر از این ارقام دارند نیازی به ارایه آنها به سازمان نیست بلکه جمع معاملات سه ماهه در یک خط باید ارایه شود.** هشدار جدی به کدفروشان

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور با هشدار به کدفروشان و یا افرادی که فاکتورهای صوری ارایه می کنند، گفت: تمام فاکتورهای کدفروشی رسیدگی می شود و افرادی که از این فاکتورها استفاه کنند و فرد صادرکننده، مسوولیت تضامنی دو طرف را خواهند داشت.


وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره مشکل دسترسی برخی از مودیان به سامانه امور مالیاتی برای ارایه اظهارنامه الکترونیکی نیز گفت: دریافت اظهارنامه الکترونیکی در سال جاری و تاکنون ده برابر سال قبل بوده زیرا پهنای باند خط این سازمان به 100 برابر افزایش یافته و احتمالا این کاربران مشکل اصلی شان سیستم ورودی بوده است.** طرح جامع مالیاتی ظرف یکی دو سال آینده کامل می شود

وی گفت: گسترش عدالت مالیاتی و رضایتمندی مودیان از اهداف طرح جامع مالیاتی است که هم اکنون در سه استان تهران، کرمانشاه و اصفهان به صورت پایلوت در حال اجرا است و در سال آینده وارد بحث توسعه ملی آن و نصب نرم افزار اصلی می شویم.

وی تاکید کرد طرح جامع مالیاتی ظرف یکی دوسال آینده در کشور کامل می شود.

 

تاریخ خبر:1393/04/07

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
تکمیل اطلاعات درآمد و هزینه، شرط برخورداری از مزایای خوداظهاری

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور،گفت: تکمیل اطلاعات درآمد و هزینه در اظهارنامه شرط برخورداری مودیان از مزایای خوداظهاری است. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، حسین وکیلی با اشاره به مفاد دستورالعمل خوداظهاری مالیات عملکرد سال 92 صاحبان مشاغل، گفت: طبق توافقنامه سازمان امور مالیاتی و شورای اصناف، مودیانی که مالیات آنها زیر یک میلیون تومان است میزان پرداختی آنان نسبت به مالیات قطعی سال 1391، 4درصد افزایش می یابد و مودیانی که مالیات آنها بین 1 میلیون تا 3 میلیون تومان است، 9 درصد افزایش خواهد داشت. همچنین مالیات بیش از 3 میلیون تومان نیز 14 درصد نسبت به عملکرد سال 91 افزایش می یابد. وی همچنین با تاکید بر ضرورت تکمیل اطلاعات درآمد و هزینه در اظهارنامه مالیاتی، افزود: برخی از مودیان در ارسال اظهارنامه مالیاتی به پر کردن اطلاعات هویتی اکتفا کرده و از تکمیل قسمت های مربوط به اطلاعات درآمد و هزینه خودداری می کنند که این گروه از مودیان از شرایط توافق بهره مند نمی شوند. معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور همچنین با اشاره به اینکه 31 تیرماه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی است، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این فرصت تمدید نمی شود لازم است مودیان گرامی در اسرع وقت نسبت به تکمیل، ارسال و پرداخت الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مودیان به نشانی WWW.TAX.GOV.IR ، اقدام نمایند.

 

تاریخ خبر:1393/04/29

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩

31 تیر ماه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 92


حسین وکیلی افزود: مودیان مالیاتی تا امروز سه شنبه می توانند با مراجعه به سامانه الکترونیکی این سازمان، اظهارنامه عملکرد سال 92 خود را ارائه کنند. وی تاکید کرد: به منظور بهره مندی از هرگونه تسهیلات قانونی، مودیان باید اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 92 را تا پایان تیر ارایه کنند. معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور خاطر نشان کرد: ارسال الکترونیکی اظهارنامه و دریافت کد رهگیری به منزله تحویل به واحد مالیاتی است و به ارائه نسخه کاغذی آن به ادارات مالیاتی نیازی نیست.
تاریخ خبر:1393/04/31

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
موفق ترین عملیات الکترونیکی در تاریخ نظام مالیاتی کشور

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: با مشارکت مودیان مالیاتی در ارائه اظهارنامه های مالیاتی الکترونیکی، بزرگ ترین و موفق ترین عملیات الکترونیکی- اینترنتی تاریخ نظام مالیاتی کشور در تیرماه 93 صورت پذیرفت. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر علی عسکری از رشد 10 درصدی میزان ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل در کل کشور خبر داد و گفت: براساس آمار بیش از 5 میلیون و 200 هزار اظهارنامه مالیاتی از سوی مؤدیان در تیرماه سال جاری برای عملکرد سال 92 دریافت شده درحالیکه این رقم در سال گذشته 4 میلیون و 800 هزار اظهارنامه بوده است. وی افزود: آمار حاکی از آن است که با توجه به تنوع خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی و مشارکت مودیان محترم مالیاتی در ارائه اظهارنامه های الکترونیکی مالیاتی، موفق ترین عملیات الکترونیکی- اینترنتی تاریخ نظام مالیاتی کشور در تیرماه امسال صورت پذیرفت.
تاریخ خبر:1393/05/05

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور: در تیرماه سال جاری جمعاً 5 میلیون و 200هزار اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی دریافت گردید

در سال جاری بیش از پنج میلیون و دویست هزار اظهارنامه مالیاتی دریافت شد که نسبت به سال گذشته قریب به 300 هزار اظهارنامه جدید دریافت گردید. به گزارش رسانه مالیاتی ایران دکتر علی عسکری رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در نشست خبری که به مناسبت روز خبرنگار و در جمع خبرنگاران اصحاب رسانه برگزار گردید، با بیان این مطلب افزود: تمامی این اظهارنامه ها به صورت الکترونیکی دریافت شده است. وی در ادامه با بیان دغدغه هایی که در خصوص چالش های دریافت اظهارنامه های الکترونیکی وجود داشت، افزود: پیش از دریافت اظهارنامه های مالیاتی به صورت الکترونیکی برخی عقیده داشتند که این امر در وهله نخست سبب کاهش دریافت اظهارنامه ها و در مرحله بعد زمینه ساز کاهش چشمگیر درآمدهای مالیاتی می گردد. اما آمارهای موجود نشانگر ثبت رکورد ماندگاری در نظام مالیاتی کشور می باشد.

عسکری در پایان گفت: این افزایش چشمگیر اظهارنامه های مالیاتی به صورت الکترونیکی بیانگر این واقعیت است با ارائه تسهیلات مناسب و اطلاع رسانی خوب به مردم، آنها تکالیف و وظایف خود را به درستی انجام خواهند داد.
تاریخ خبر:1393/05/14

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور: از شهریورماه امسال هفت استان دیگر نیز تحت پوشش طرح جامع مالیاتی قرار می گیرد

علی عسکری، رییس سازمان امور مالیاتی کشور، در نشست خبری صبح امروز ضمن تبریک فرارسیدن روز خبرنگار و قدردانی از زحمات اصحاب رسانه در همیاری اهداف سازمان، از اضافه شدن هفت استان جدید به طرح جامع مالیاتی خبر داد و گفت: در حال حاضر طرح جامع مالیاتی در استانهای تهران، اصفهان و کرمانشاه در حال اجرا است و امیدواریم با تمهیدات در نظر گرفته شده از شهریورماه سال جاری شاهد عملیاتی شدن این طرح در استانهای فارس، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، قم، قزوین، کرمان و خوزستان باشیم.
تاریخ خبر:1393/05/14

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
از سوی رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان امور مالیاتی تشریح شد: ویژگی های عملیات الکترونیکی مالیاتی در تیر ماه 93

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات در مصاحبه با رسانه مالیاتی ایران، اهم ویژگی های عملیات الکترونیکی مالیاتی سازمان مربوط به اخذ اظهارنامه و وصول مالیات اظهاری عملکرد 1392 مودیان مالیاتی را تشریح نمود. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، مهندس نادر آریا با بیان اینکه در سال جاری برای اولین بار عملیات تیر ماه به صورت کاملاً الکترونیکی اجرا گردید، گفت: با اقدامات صورت گرفته توسط سازمان از ابتدای خرداد ماه تا پایان تیرماه، سامانه عملیات الکترونیک سازمان آماده دریافت اظهارنامه های الکترونیکی مودیان بود به طوریکه نیازی به مراجعه مودیان به واحدهای مالیاتی، پستی و یا بانکی و یا تبادل سند کاغذی بین مودی و دستگاه مالیاتی در فرآیند اجرا وجود نداشت. وی با تشریح پنج ویژگی اختصاصی و اصلی عملیات الکترونیکی، افزود: این ویژگی ها شامل الکترونیکی بودن کامل عملیات، حجم عملیات الکترونیکی اجرا شده، کیفیت اجرای عملیات الکترونیکی، تنوع عملیات الکترونیکی همزمان و هوشمندی عملیات الکترونیکی سال جاری می باشد. رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان امور مالیاتی کشور، تأکید کرد: همزمان با دریافت 5 میلیون و 200 هزار اظهارنامه به صورت الکترونیکی در منابع مختلف که طول بالای هر تراکنش (تا حد 20 صفحه پر از اقلام اطلاعاتی برای هر تراکنش) نشان دهنده حجم عظیم عملیات است، دریافت صورت معاملات فصلی، پرداخت الکترونیکی مالیاتی، استعلامات الکترونیکی عدم بدهی مالیاتی و انواع متنوع و گسترده دیگری نیز توسط سامانه عملیات سازمان امور مالیاتی کشور به ثبت رسید. وی خاطرنشان کرد: آخرین و شاید برجسته ترین ویژگی اختصاصی عملیات الکترونیکی سال جاری هوشمندی عملیات بود، به طوری که نه فقط امکان تکمیل خودکار بخش هویتی اظهارنامه و همچنین محاسبات و کنترل های خودکار در اظهارنامه های الکترونیکی پیش بینی شده بود، بلکه سامانه مرکزی قبل و بعد از دریافت اظهارنامه الکترونیکی مودیان، به صورتی هوشمند، اقدام به ارسال پیامک به مودیان می نمود و به عنوان مثال می توان به مواردی همچون یادآوری عدم ارسال اظهارنامه، ارسال اطلاعات نتیجه رسیدگی و قطعی سازی پرونده مالیاتی سال قبل برای تنظیم صحیح اظهارنامه سال جاری، تذکر تسلیم اظهارنامه فاقد اطلاعات عملکردی مودی، تذکر عدم رعایت شروط خوداظهاری مودیان حقیقی، تذکر عدم پرداخت/ ترتیب پرداخت مالیات متعلقه اظهار شده و... اشاره نمود.
تاریخ خبر:1393/05/22


نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
برگزاری کارگاه آموزش مدرسین  پیاده سازی پروژه فرآیندهای مالیاتی استاندارد شده در ادارات کل امورمالیاتی مرحله سوم

کارگاه تخصصی آموزش مدرسین و ارزیابان پروژه استانداردسازی فرایندهای مالیاتی (PSD) در ادارات کل امورمالیاتی مربوط به مرحله سوم برگزار شد. به گزارش رسانه مالیاتی، در این کارگاه که به مدت 5 روز و از تاریخ 18 الی 22 مردادماه در محل ستاد طرح جامع مالیاتی برگزار شد، 33 نفر از نمایندگان منتخب 10 اداره کل امورمالیاتی شامل استان تهران (4 اداره کل)، آذربایجان غربی، یزد، البرز، همدان، بوشهر،کرمان، مازندران، سمنان و هرمزگان حضور داشتند. در اولین روز برگزاری این دوره، آریا، رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و مدیر طرح جامع مالیاتی، هدف از برگزاری این کارگاه تخصصی را تربیت مربی برای برگزاری دوره های آموزشی فرایندهای مالیاتی استاندارد شده(PSD) در ادارات کل مرحله سوم پیاده سازی طرح و ارزیابی نحوه اجرای فرایندها وتفکیک وظایف مالیاتی دانست و گفت: پروژه PSD پیش نیاز اجرای پروژه سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی است. وی در پایان در خصوص وضعیت پیاده سازی پروژه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی در ادارات کل مرحله اول و همچنین تکمیل فرآیندها در 118 اداراه امورمالیاتی توضیحاتی ارائه داد. در ادامه احمدی، مدیرکل امور هماهنگی و اجرایی طرح جامع مالیاتی درخصوص اهمیت رعایت استانداردهای ارائه شده در فاز اول پیاده سازی و تاثیر آن بر تسهیل فرآیند اجرایی فاز دوم مطالبی را بیان کرد. گفتنی است در این دوره ضمن ایراد مطالبی در خصوص الگوی اصلاح فضای فیزیکی ادارات، محتویات بسته راهنمای پیاده سازی و بخش اول آموزش های تخصصی فرآیندهای مالیاتی استاندارد شده ارائه شد. همچنین بازدید از اداره نمونه پیاده سازی PSD، راهنمایی درخصوص نحوه ارزیابی فرآیندها و گزارش دهی درخصوص پروژه، ادامه آموزش های تخصصی فرآیندهای مالیاتی استاندارد شده و آموزش روش تدریس، از برنامه های دیگر این کارگاه تخصصی بود. شایان ذکر است در پایان دوره نیز آزمونی از مطالب ارائه شده به عمل آمدکه به دنبال آن شرکت کنندگان در صورت کسب حدنصاب لازم گواهی مدرس ارزیاب پروژه استانداردسازی فرآیندهای مالیاتی را اخذ خواهند نمود.
تاریخ خبر:1393/05/25

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در سازمان مالیاتی توسعه می یابد

ییس کل سازمان امور مالیاتی کشور از توسعه زیرساخت ها و فناوری اطلاعات و ارتباطات جهت تکمیل طرح جامع مالیاتی در کشور خبر داد. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر عسکری، رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور در نشست هم اندیشی مدیران و مسئولان IT مالیاتی سراسر کشور با بیان اینکه فناوری اطلاعات و ارتباطات هسته و بستر اصلی کار سازمان مالیاتی است، اظهار داشت: طرح جامع مالیاتی طبق برنامه زمان بندی شده قرار است نیمه دوم سال جاری در 7 استان دیگر (علاوه بر 3 استان پایلوت) اجرایی گردد، اما این کار مستلزم توسعه زیرساخت های اطلاعاتی و ارتباطات است. وی افزود: با توجه به اهمیت طرح جامع مالیاتی در کشور، اعتبارات و منابع لازم اخذ شده لذا ضرورت دارد توسعه زیرساخت ها و تجهیزات لازم جهت پیاده سازی این طرح در استانها تسریع یابد. دکتر عسکری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هماهنگی پیاده سازی طرح جامع مالیاتی به ویژه سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی،برعهده واحدهای فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد، لذا در صورت نیاز، جلسات و نشست های متعدد برگزار و دوره های آموزشی لازم پیش بینی گردد.
تاریخ خبر:1393/06/04

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
باحضور رئیس جمهور صورت گرفت؛ تقدیر از رئیس مرکز فناوری اطلاعات سازمان امور مالیاتی کشور در جشنواره شهید رجایی

ر آخرین روز از هفته دولت، جشنواره شهید رجایی، با هدف تجلیل از کارمندان و مدیران نمونه کشوری، در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، در جشنواره شهید رجایی که با حضور دکتر روحانی گشایش یافت، مهندس نادر آریا رئیس مرکز فناوری اطلاعات سازمان امور مالیاتی به عنوان کارمند نمونه کشوری، معرفی شدند. همچنین هفته دولت در سال1393 که مقارن با آغاز دومین سال از فعالیت دولت تدبیر و امید بود، با شعار «آرامش و امید» برگزار شد.

 

 


تاریخ خبر:1393/06/08

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
اجرای پروژ ه های الکترونیکی، موجب اعتماد مودیان می شود

مدیرکل امورمالیاتی استان مرکزی، تصریح کرد: اجرای پروژه های الکترونیکی ودستاوردهای آن موجب اعتماد مودیان می شود. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، با حضور مدیرکل ،معاونین ،استانداروفرماندارپروژه استاندارسازی فرآیندهای مالیاتی (PSD) شهرستان خمین افتتاح شد. دراین مراسم، سالارفرد، مدیرکل امورمالیاتی استان مرکزی گفت: در راستای ارایه خدمات مطلوب و بهینه به مودیان مالیاتی، پروژه استاندارد سازی فرآیندهای مالیاتی PSD)) که یکی از پروژه های طر جامع مالیاتی می باشد در استان مرکزی به بهره برداری رسیده است. وبا اجرای آن فرآیندهای موجود در سازمان از حالت سنتی خارج می شود وبه صورت مکانیزه اجرا خواهد شد. هدف طرح جامع مالیاتی شفاف سازی اطلاعات مودیان ومکانیزه کردن سیستم مالیاتی کشوراست واین طرح یکی از عظیم ترین  ومهم ترین پروژه های تحت برنامه های ITدرکشور است.که با اجرای آن عدالت
اجتماعی و اقتصادی در جامعه ایجاد می گردد.
تاریخ خبر:1393/06/17

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩

10 گروه جدید از ابتدای سال آینده مشمول استفاده از سامانه های فروشگاهی


سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه ای 10 گروه جدید استفاده از سامانه های فروشگاهی را اعلام کرد. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، بر اساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور ، در اجرای مفاد ماده (121) قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و با توجه به هماهنگی به عمل آمده با وزارت صنعت، معدن و تجارت و شورای اصناف کشور در خصوص تعیین اولویت صاحبان مشاغل برای نصب، راه اندازی و استفاده از سامانه صندوق فروش بر اساس قانون مزبور و همچنین دستورالعمل‌های مواد (169 و 169 مکرر) قانون مالیاتهای مستقیم و ماده (19) قانون مالیات بر ارزش افزوده و آیین‌نامه اجرایی ماده (71) قانون نظام صنفی، صاحبان مشاغل (اشخاص حقیقی) مشروحه زیر از ابتدای سال 1393 ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (POS مکانیزه فروشگاهی) یا رایانه دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی و صدور الکترونیکی صورتحساب فروش (فاکتور) مطابق نمونه اعلام شده در دستورالعمل موضوع مواد 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده و 169 قانون مالیات های مستقیم می باشند.

 

 

1. فروشندگان لوازم یدکی خودروهای سبک و سنگین و ماشین‌آلات راه‌سازی، کشاورزی و ساختمانی (نمایندگی، عمده و خرده فروش)

2. صاحبان تعمیرگاههای مجاز خودرو و انواع وسائط نقلیه سنگین و ماشین‌آلات راه‌سازی، کشاورزی و ساختمانی

3. فروشندگان تجهیزات و تأسیسات حرارتی و برودتی، شوفاژ و تهویه مطبوع و لوازم مربوط (نمایندگی، عمده و خرده فروش)

4. فروشندگان لوازم بهداشتی ساختمان (نمایندگی، عمده و خرده فروش)

5. فروشندگان تزئینات ساختمان (موکت، کفپوش، انواع پرده، کاغذ دیواری، شومینه و کارهای تزیینی چوبی و فلزی) (نمایندگی، عمده و خرده فروش)

6. فروشندگان انواع تلفن (ثابت و بی سیم)، همراه و تجهیزات جانبی آن (نمایندگی، عمده و خرده فروش)

7. تولیدکنندگان و فروشندگان مبل، مصنوعات چوبی و فلزی و غیر فلزی اعم از اداری و خانگی (نمایندگی، عمده و خرده فروش)

8. فروشندگان فرش ماشینی ، تابلو فرش، موکت و قالیچه ماشینی (نمایندگی، عمده و خرده فروش) 9. فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی (نمایندگی، عمده و خرده فروش)

10. فروشندگان لوازم طبی بیمارستانی،آزمایشگاهی و دندان پزشکی و دندان سازی وانواع لوازم وتجهیزات پزشکی (نمایندگی، عمده و خرده فروش)

 

بر این اساس، مؤدیان مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (مکانیزه فروش) یا رایانه دارای سیستم نرم‌افزار فروشگاهی، در صورت عدم استفاده از سامانه‌های مذکور از معافیت مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوط محروم خواهند شد. همچنین، هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی دستگاه سامانه صندوق فروش (POS مکانیزه فروشگاهی) یا رایانه توسط صاحبان مشاغل مذکور (اعم از سخت افزار و نرم افزار) ، از درآمد مشمول مالیات مؤدیان مزبور در اولین سال استفاده قابل کسر می باشد. لازم به ذکر است، معیار شناسایی صاحبان مشاغل فوق‌الذکر، جواز کسب فعالیت صادره توسط مراجع ذیصلاح می‌باشد که در صورت نداشتن جواز کسب، نوع فعالیت مندرج در پرونده های مالیاتی آنان ملاک عمل خواهد بود. گفتنی است، اطلاعیه مذکور به منزله ابلاغ به کلیه اتحادیه های صنفی ذیربط و صاحبان مشاغل فوق الذکر و ادارات امور مالیاتی سراسر کشور محسوب می گردد.

تاریخ خبر:1393/06/30

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
ارائه الکترونیکی صورت معاملات فصلی با هدف تکریم مودیان

امروز با پیشرفت هایى که در فناورى اطلاعات و ارتباطات حاصل شده و نیز اثرگذارى این فناورى بر جوانب مختلف زندگى و ظهور عصر دیجیتال که به موج چهارم مشهور شده است، تغییر در زمینه هاى مختلف زندگى امرى اجتناب ناپذیر است و در صورت ناسازگارى سازمانها با این تغییرات، ناکارآمدى سازمان ها بیش از پیش مشهود خواهد بود که بازاریابى، تجارت و دولت الکترونیکى نمونه هایى از این تأثیرگذارى است. در این بین یکى از آرمان هاى در حال تحقق عصر ارتباطات و اطلاعات، دولت الکترونیک (E-GOVERNMENT ) است. واژه دولت الکترونیک هرچندتازه وارد، اما به سرعت در حال پیشرفت است. دولت الکترونیک باید کمک رسان و اهرمی برای ارتقای سطح خدمات باشد : - ساده سازی نحوه ارایه خدمات به مشتریان و تسهیل دسترسی به آنها - بهبود کارآیی و اثربخشی دولت از طریق حذف لایه ها و سطوح مدیریتی - تسهیل دسترسی مشتریان به اطلاعات از این طریق که مشتری مداری جایگزین دیوان سالاری اداری شود . - بهبود وضعیت پاسخگویی به مشتریان و تضمین پاسخگویی در خصوص نیازهای آنان - ساده سازی فرآیندهای کسب و کار موسسات، کاهش هزینه ها از طریق یکپارچه سازی و حذف سامانه های زاید از جمله اهداف میل به دولت الکترونیک است. یکی از الزامات اساسی برای ورود دولت به عصر دیجیتال آن است که فناوری ارتباطی و اطلاعاتی جدید جانشین جریان مکاتبات بین هرم دولت و دریافت کنندگان خط مشی و مشتریان خدمات دولتی شود . همکاری گسترده بین دولت و مشتریان نه تنها مساله ای مربوط به مراوده الکترونیکی است بلکه هدف کیفیت بیش تر و قابل اعتماد بودن خدمات است . تمام دولت ها در تلاش هستند تا خود را برای اقتصاد دیجیتالی و جامعه اطلاعاتی آماده کنند و سازمان امور مالیاتی کشور را می توان جزو پیشگامان این عرصه قلمداد کرد. از جمله تلاشهای سازمان امور مالیاتی برای به خدمت گرفتن فضای مجازی، مهیاکردن زیرساختهای لازم برای الکترونیکی کردن فرایند اجرایی ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم است. در متن دستورالعمل این ماده آمده است: بر اساس ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم، کلیه ی اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع بندهای (الف) و (ب) ماده 95 قانون مالیات های مستقیم مکلفند فهرست معاملات خود را پس از پایان هر فصل به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان امورمالیاتی (آنلاین) و یا در قالب یک فایل تولید شده بر روی لوح فشرده (آفلاین) به اداره ی امورمالیاتی مربوطه تحویل نمایند و پیش از صدور این دستورالعمل، ارائه این فهرست معاملات طی مراجعه حضوری مودی مالیاتی به اداره امور مالیاتی مربوطه و ارائه مدارک و مستندات صورت می گرفت که البته این امر همیشه مسائل و مشکلاتی را هم برای مودی و هم برای سازمان امور مالیاتی در بر داشت. اما در روش الکترونیکی، کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع ماده ?? قانون مالیات‌های مستقیم، مکلفند با مراجعه به سامانه ثبت نام مؤدیان و تخصیص شماره اقتصادی به‌نشانی WWW.TAX.GOV.IR نسبت به ثبت نام و درخواست شماره اقتصادی، اقدام نمایند. در گذشته ارائه مدارک و مستندات بصورت فیزیکی و با حضور مودی به اداره امور مالیاتی در کنار برخی از مزایای آن، مشکلاتی را به همراه داشت، از جمله اینکه مستندات باید به دقت در پرونده مودی ثبت و ضبط می گردید و در صورت بروز اشتباه تضییع حقوق مودی مالیاتی را به همراه داشت و آرامش فکری کارکنان مالیاتی و مودی را از بین می برد . اما سازمان امور مالیاتی با مهیا کردن زیرساختهای لازم و گام برداشتن در راستای دولت الکترونیکی به مودی مالیاتی آسودگی خاطر و اطمینان را عطا کرده است و مودی می تواند در هر ساعت از شبانه روز و در هر جایی که اراده کند با استفاده از یک رایانه و مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی کشور صورت معاملات فصلی خود را با کمال آرامش در پرونده مربوطه وارد کرده و با مرور آن از صحت اطلاعات وارده اطمینان داشته باشد. از این رو مدیران سازمان امور مالیاتی تلاش دارند تا با تبعیت از الگوی جدید مدیریت دولتی نوین فناوری اطلاعات و همسو با دولت الکترونیکی، اقدامات موثر و ماندگاری را در جهت پیشرفت اقتصادی و اجتماعی ایران اسلامی به منصة ظهور برسانند
تاریخ خبر:1393/08/03

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در همایش بازرسان این سازمان خبر داد: نظارت بر مبنای مدیریت ریسک کارکنان با اجرای طرح جامع مالیاتی

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در همایش بازرسان ارتقای سلامت نظام اداری این سازمان، از انجام نظارت بر مبنای مدیریت ریسک کارکنان با اجرای طرح جامع مالیاتی در سال های آتی خبر داد. به گزارش رسانه مالیاتی ایران،‌دکتر علی عسکری،‌رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در این همایش که روز چهارشنبه هفتم آبان ماه، با حضور حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، دادستان کل کشور،گلمکانی،معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی،مهندس علاسوندیان،معاون اداره کل نظارت و بازرسی امور اقتصادی سازمان بازرسی کل کشور ،آرضایی،دادستان انتظامی مالیاتی و جمعی از مدیران سازمان و همچنین بازرسان انتخابی موضوع تبصره یک ماده 91 قانون مدیریت خدمات کشوری،‌در سالن شهید مدرس وزارت متبوع برگزار شد، عنوان کرد: با اجرای طرح جامع مالیاتی، عملا نحوه نظارت بر فعالیت کارکنان،‌متناسب با ریسک آنان و طبقه بندی که در این زمینه ایجاد می شود انجام خواهد گرفت و بر این اساس، کارکنان سازمان از جهات گوناگونی همچون حسن انجام کار، دقت در کار، روش های انجام کار، زمان انجام کار و ... مدیریت خواهند شد. وی با بیان اینکه نظام مالیاتی کشور در یک دوره تحول به سر می برد،‌ گفت: این تحول باید در همه ابعاد صورت گیرد و انسجام یافتگی تحولات صورت گرفته که حوزه های مختلفی همچون حوزه نرم افزاری،‌سخت افزاری و اصلاحات ساختاری را شامل می شود، در نهایت بالندگی و تعالی سازمان را در پی خواهد داشت. دکتر عسکری، یکی از مهمترین رسالت های نظام مالیاتی را که حتی در برنامه های کلان و اسناد بالادستی به آن اشاره شده، مقوله ارتقای سلامت نظام اداری و جلوگیری از فساد عنوان کرد و گفت: تمام تلاش ما باید این باشد تا از ایجاد دامنه انحراف جلوگیری کنیم و از هر اقدام پیشگیرانه ای در جهت تحقق سلامت همکاران بهره ببریم. رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با ذکر این مطلب که سازمان امور مالیاتی جزو معدود دستگاه هایی است که ارکان مختلف نظارتی در آن پیش بینی شده، اظهار داشت: وجود دادستانی انتظامی مالیاتی در حکم دستگاه قضایی، هیات عالی انتظامی، شورای عالی مالیاتی در حکم دستگاه مقننه ، حراست و دفتر مدیریت عملکرد در کنار ارکان اجرایی این سازمان، نشان از اهمیت مقوله نظارت و کنترل در این دستگاه دارد. وی ادامه داد: نظام مالیاتی سیستمی است که همواره در معرض تهدید و انحراف است؛ اما با این وجود عمده همکاران این سازمان با پاک دستی و سلامت و صداقت انجام وظیفه می کنند. دکتر عسکری گفت: قانون خدمات کشوری فرصت مناسبی برای تقویت نظارت و کنترل دستگاه مالیاتی ایجاد کرده تا فارغ از ارکان پیش بینی شده، بتوانیم تحت لوای قانون با سرعت و جدیت با هر گونه تخلف برخورد کنیم.
تاریخ خبر:1393/08/07

نویسنده: حمید رضا اعتمادی - ۱۳٩۳/۱۱/٩
رییس کل سازمان امورمالیاتی کشور: تحقق عدالت مالیاتی با اجرای طرح جامع مالیاتی امکان پذیر می باشد

دکترعلی عسکری، رییس کل سازمان امورمالیاتی کشور، اظهارداشت: تحقق عدالت مالیاتی با اجرای طرح جامع مالیاتی امکان پذیر می باشد. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، رییس کل سازمان امورمالیاتی به همراه معاونین سازمان و مدیرکل امورمالیاتی اصفهان با اعضای اتاق بازرگانی و جمعی از روسای اتحادیه های صنفی ، اتاق تعاون ، خانه صنعت و معدن وتجارت اصفهان دیدار و به گفتگو پرداخت. دراین نشست تخصصی، دکتر علی عسکری ، اجرای طرح جامع مالیاتی را در راستای تحقق عدالت مالیاتی بسیار با اهمیت عنوان کرد و افزود: زیر ساخت های لازم جهت اجرای طرح جامع مالیاتی بوجود آمده است که با اجرای این طرح، اطلاعات مالی مودیان به صورت صحیح استخراج می شود و وصول مالیات براساس میزان درآمد محاسبه می گردد. ومطابق برنامه پنجم، پیش بینی شده است 100درصد بودجه جاری کشور از محل وصول مالیات تامین شود ولی هنوز بسترهای لازم جهت حصول 100درصدی بوجود نیامده است ، که دراین راستا باید ابزارها وامکانات لازم جهت تشخیص مالیات براساس عدالت بوجود آید. دکتر علی عسکری ، اظهارداشت: شفافیت اقتصادی باعث جلوگیری از فعالیت های زیرزمینی می شود که توانسته ایم بسیاری از فعالیت های زیرزمینی را کشف نماییم اما آنچه در این امربه سازمان امورمالیاتی کمک می کند نظارت اتحادیه های صنفی بر فعالیت اعضای خود می باشد. رییس کل سازمان امورمالیاتی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی در زمان تصویب قانون مالیات برارزش افزوده بیان کرد: مطابق قانون مالیات برارزش افزوده می بایست از تولید دفاع شود چون این مالیات از مصرف کننده گرفته می شودو درزنجیره فعالیت اقتصادی می بایست مالیات وصول شود . ودر نظام مالیات برارزش افزوده فعالان اقتصادی باید بدانند ارزش افزوده و زنجیره عمل آن چگونه است، این قانون هیچ گاه مخالف تولید نمی باشد و چون در زنجیره اجرایی قانون به حلقه آخر نرسیده است، تصور این است که مخالف تولید عمل می کند. سعی ما براین است که مشکلات و موانع در مسیر اجرای این قانون حل وفصل شود . دیدگاه مقام عالی وزارت و سازمان مالیاتی براین است که نرخ مالیات برارزش افزوده درسال آینده افزایش نیابد و مطابق با نرخ فعلی قانون اجرا گردد. در ادامه این جلسه، نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی و معاون استانداری به بیان دیدگاه های خود درراستای وصول درآمدهای مالیاتی پرداختند.
تاریخ خبر:1393/08/17

حمید رضا اعتمادی
بسم الله الرحمن الرحیم کارشناسی حسابداری از دانشگاه آزاد دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری کارشناس امور مالیاتی
کدهای اضافی کاربر :